ذهن برتر
همان شخصی باش که می خواهی باشی
درباره وبلاگ


وبلاگ ذهن برتر در جهت پاسخ به تمامی سوالات در مورد قانون جذب، ذهن ناخوداگاه، برنامه ریزی ذهن، هیپنوتیزم و ریلکسیشن ایجاد گردیده است.
با عمل به آموزه های این وبلاگ گامی بزرگ در جهت رسیدن به خواسته ها و آرزوهایتان برداشته اید.

وب سایت اصلی ذهن برتر: www.nlpfan.ir

مدیر وبلاگ : رویا متذکری
نویسندگان
یکشنبه 30 خرداد 1395 :: نویسنده : رویا متذکری


بسیاری از اوقات سخنان بسیار ساده و ابتدایی پدر و مادرمان در ما تاثیر گذارده اند .می گفتند« اسفناجت را بخور » ،« رختخوابت را مرتب كن » یا « اتاقت را مرتب كن » ،تا شاید با این معیارها دوست داشته شویم . بدون اینكه خواسته باشید ، در ذهنتان چنین نقش بسته كهتنها در صورتی مورد قبول خواهد بود كه كارهای مشخصی را انجام دهید و بدین ترتیب آموخته ایم كه محبوب و مقبول واقع شدن مشروط به شرایطی خواهد بود. اما این وضعیت تنها ناشی از فكر شخص دیگری است درحالیكه شاید با عمق وجود شما و ارزش های موردقبول شما ارتباطی نداشته باشد . در نتیجه این تصور حاصل می شود كه تنها در صورتی كه این كارها و اعمال خاص را انجام دهید مورد پسند دیگران واقع می شوید و حق زیستن دارید و در غیر آن هیچ. حتی اجازه ی وجود داشتن هم ندارید.


این سخنان بسیار ساده و پیش پا افتاده همان است كه من از آن به گفتگوی درونی تعبیر می كنم. در اصل همان روشی كه ما با خودمان ارتباط برقرار می كنیم . لحن و چگونگی گفتگوی درونی بسیار با اهمیت است زیرا زیربنا و اساس لحن و ترتیب صحبت ما با دیگران را تشكیل می دهد. این فرآیند فضایی در ذهن ایجاد می كند كه شكل دهند ه ی برخوردها وتجربیات ما از زندگی است . اگر زندگی خود را كم اهمیت جلوه دهیم دنیا برایمان كوچك خواهد شد اما اگر خود را دوست داشته باشیم و خویشتن را ستایش كنیم زندگی به لحظاتی جذاب و زیبا تبدیل می گردد.

به یاد داشته باشید كه قدرت عظیمی در كلمات ما وجود دارد . مجددا باید متذكر شوم كه قدرت ما از مسئولیت پذیری ما در زندگی حاصل می شود. البته به نظر ترسناك می آید كه ما مسئول تمام وكمال زندگی خویش باشیم ولی در هر صورت چه بپذیریم و چه نپذیریم این واقعیت وجود دارد . اگر بخواهیم مسئولیت زندگیمان را در دست بگیریم ملزم هستیم كه مسئو لیت زبانمان را نیز تقبل كنیم، كلمات و جملاتی كه به كار می بریم مبین امتداد و رسائی افكار ما هستند . پس یكی از ابزار فهم میزان مسئولیت پذیر بودن افراد چگونگی استفاده آنها از زبانشان است.

بیائید به آنچه كه می گوییم بیشتر توجه كنیم. اگر از كلمات محدود كننده و منفی استفاده می كنیم، یادمان باشد كه اینگونه كلمات به اندازه كافی از سرشت بشر جدا هستند كه بتوان به راحتی آنها را كنار گذاشت. من اگر یك داستان منفی بشنوم آن را برای كسی تعریف نمیكنم اما برعكس داستان های مثبت بسیار با ارزش هستند و می توان آنها را بر ای همه تعریف كرد.

هنگامیكه با دیگران هستید توجه كنید كه آنان با چه لحنی صحبت می كنند. ببینید آیا می توانید رابطه ای میان سخنان و تجربیاتشان بیابید . بسیاری از افراد با بایدها و نبایدهایافكارشان زندگی می كنند.من كه گوشم از كلمه ی« باید » پر است.  هر بار هم كه آنرا  می شنوم مثل آن است كه زنگ خطری به صدا در می آید . بارها می شنویم كه مردم در جملات بیش از اندازه از كلمه ی باید استفاده می كنند . این افراد معمولا زندگیشان بسیار خشك و كم تنوع است بطوریكه بعضی اوقات تعجب می كنند كه برای چه نمی توانند از شر بعضی از حالات و روحیات خود خلاص شوند و به حالت عادی باز گردند . آنها می خواهند بر روی مسائلی كنترل و تسلط داشته باشند كه از توانشان خارج است . آن ها یا همیشه كار خود را اشتباه فرض می كنند، یا این نسبت را به دیگران می دهند و سپس می پرسند چرا كه نمی توانند یك زندگی آزاد و راحت داشته باشند.

همچنین می توان كلمه« مجبورم » را از دایره ی لغات و افكارمان حذف كنیم . به این ترتیب از مقدار زیادی از فشاری كه بر خود تحمیل می كنیم رها خواهیم شد زیرا درواقع بابیان اینكه مثلا«..... من مجبورم این كار را انجام دهم، من مجبورم .....، من مجبورم »  به نفس و  روان خویش در قبال انجام آن كار فشار و استرس بیش از اندازه و غیر ضروری وارد می كنیم .
 حال بیائید به جای استفاده از كلمه مجبورم بگوئیم من ترجیح می دهم بروم سر كار چون بدین ترتیب می توانم به موقع اجاره را بپرداز م» كلمه ترجیح تاثیر ذهنی جدیدی ایجاد كردهو از فشار نامناسب بر اعصاب می كاهد. .


 علاوه بر این بسیاری مواقع ازكلمه « ولی »استفاده می كنیم، مثلا جمله ای می سازیم بعدمی گوئیم
« ولی » كه باعث می شود به دوجهت متضاد سوق پیدا كنیم . یعنی به خود پیام های  متناقصی می دهیم. بدون تردید این راه استفاده از كلمات برای ضمیر درونی ما پیچیدگی ومشكلاتی ایجاد می كند. بیائید پس از این به طرز استفاده از كلمه« ولی »دقت بیشتری كنیم.
  عبارت دیگری كه نیاز است تا حدودی درباره آن مجددا تجدید نظر كرد « یادت نره » است. 
بسیاری اوقات به خودمان می گوئیم،« فلان چیز یادت نره » ولی چه اتفاقی می افتد؟ 
درست همان مورد از یادمان می رود. ما واقعاً می خواهیم به خاطر داشته باشیم ولی در عوض فراموش می كنیم، پس بهتر است بگویئم « لطفا یادت باشه »

منبع: کتاب قدرت درون ماست

ادامه دارد...
نوع مطلب : رازهای قانون جذب، 
برچسب ها : گفتگوی درونی، قدرت، قانون جذب،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
هاست لینوکس
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic